Závody představují (nejen pro jezdce) vzrušující sportovní událost plnou adrenalinu a napětí. A také často fascinující spojení mezi člověkem a koněm, kteří, zvláště ve vyšších soutěžích, fungují jako jedna duše, jedno tělo. Při každém startu na závodech se od jezdce i koně očekává předvedení těch nejlepších dovedností, kterými disponují. Spojení síly, rychlosti, elegance a vzájemného porozumění.
V dnešním článku si představíme, jaké vybavení je pro účast na oficiálních závodech nutné. Dobrou zprávou je, že toto kompletní vybavení můžete nakoupit celé u nás!
BEZPEČNOST
Bezpečnost je vždy na prvním místě, a tak hovoří i pravidla České jezdecké federace. Pro účast na závodech je povinná jezdecká helma. V případě skokových soutěží (a to i skokové části ve všestrannosti) je pro děti do 16 let (včetně) povinná i bezpečnostní vesta – nikoliv páteřní chránič!
Mezi nepovinnými ochrannými prvky bychom rádi vyzdvihli bezpečnostní třmeny (např. Acavallo), které mají výklopnou/volnou vnější část, díky které se noha jezdce nezaklíní ve třmenu a nestane se, že by kůň jezdce vláčel za sebou.
JEZDECKÁ HELMA
Jak již bylo zmíněno, jezdecká helma je povinná pro všechny jezdce a jezdecké disciplíny. Je třeba, aby splňovala tříbodové bezpečnostní uchycení a další parametry dle norem. Naštěstí se dnes již vyrábí vyhovující helmy a starodávné "blembáky" snad již ani nejsou dostupné.
V nabídce naleznete různé barvy, designy a hlavně tvary helem, aby si každý našel ten správný pro svou hlavu. Pravidla jezdeckého sportu nediktují barvu helmy, můžete si vybrat tedy takovou, která zároveň dokonale doplní váš outfit.
Jezdecká helma je základem a nedoporučujeme na ní šetřit.
Mezi nejoblíbenější značky jezdeckých helem patří GPA, SWING, CASCO, EQUESTRO a poměrně nově i ONE・K.
Prohlédněte si nabídku helem pro dospělé a pro děti.
BEZPEČNOSTNÍ VESTY
Bezpečnostní vesty, nikoliv chrániče páteře, jsou povinnou výbavou pro děti do 16 let při skokových soutěžích. Dnes jsou bezpečnostní vesty již vyráběny s ohledem na funkčnost a komfort dohromady. Nemusíte se bát typických "krunýřů," které trhu vládly několik let zpět. Dnešní vesty se přizpůsobí tělu a neomezují při jízdě.
Oblíbenou volbou jsou také airbagové vesty, které se během pádu nafouknou. Při ježdění jsou nejvíce pohodlné ze všech, protože je vůbec necítíte, ani nerozeznáte od běžné, civilní vesty, dokud nespadnete.
V nabídce najdete jak dětské vesty, tak i vesty pro dospělé.
Absolutní špičkou na trhu jsou nyní vesty Komperdell z měkké pěny, které se dokonale přizpůsobí vašemu tělu. Snadno se oblékají a vynikají jednoduchým designem.
ELEGANCE
Elegance k jezdeckému sportu patří, a to i díky předepsané výstroji. Bílé či béžové rajtky jsou stejně tak povinné, jako tričko se stojáčkem či sako, do vyšších drezurních soutěží pak frak. Výjimkou mohou být některé všestranné závody, kde jsou jezdcům do crossové části povoleny rajtky tmavé barvy. Na drezuru si nezapomeňte bílé rukavice.
ZÁVODNÍ SAKO
Pravidla barevnosti závodního saka se liší dle dané disciplíny a platí stejná i pro děti. Pro drezuru je striktně dáno sako/frak v černé barvě, bez jakýchkoliv motivů, vzorů či proužků. Pouze pro vyšší stupeň drezury je povolen frak.
Pro skokové závody jsou povolena saka jakékoliv barvy, vhodné je zapínání na knoflíky. Pozor, paspulka odlišné barvy je na saku povolena pouze kolem límce.
Sako smí jezdci odložit jen v případě, že je odložení povoleno rozhodčími. Ani v parném letním dni sako tedy neodkládejte, dokud nebude vyhlášen pokyn od rozhodčích.
Oblíbená a zároveň funkční saka najdete třeba u značek FAGER, PRESTEQ (vhodné i do horkých letních dnů) nebo EQUESTRO.
Doporučujeme obaly na sako pro bezpečnou přepravu bez ušpinění.
ZÁVODNÍ RAJTKY
Rajtky či legíny jsou povinné v bílé či světle béžové barvě. Pro drezurní závody se hodí primárně bílé. Jak již bylo zmíněno, výjimkou mohou být závody všestrannosti, kdy jsou často povoleny, pro crossovou část, rajtky tmavé barvy.
Doporučujeme během přípravy koně využívat návleků proti zašpinění rajtek.
ZÁVODNÍ TRIČKO
Závodní trička a košile svazuje jediné pravidlo – bílý límeček a kravata pro muže a bílý stojáček pro ženy. Pokud košile či triko splňuje tuto podmínku, pak nezáleží na barvě zbytku trička. Můžete se vyřádit v barvách, vzorech, krajce, kreativitě se meze nekladou.
! Pozor na trička bez rukávů, která působí jako nátělník. Ta nejsou povolena, jestliže mají být použita bez saka.
Mezi jedny z nejlepších patří trička od značky PresTeq, o jejichž funkcích si můžete přečíst ještě více ZDE. Vynikají odváděním vlhkosti a velmi rychle schnou. Jsou antibakteriální a disponují ochrannou UV vrstvou.
ZÁVODNÍ BOTY
Pro parkur a všestrannost jsou pravidla týkající se bot benevolentnější. Stačí perka a hladké chapsy. Vysoké jezdecké boty jsou však povinné pro drezuru, i drezurní část ve všestrannosti. Musí být celé hladké, nemohou mít ani vázání jako vysoké boty pro skokové soutěže.
Pro drezurní závody musí být boty černé. Jiné barevné odchylky musí být schváleny federací. Pro skoky a všestrannost mohou být boty v různých odstínech hnědé, s barevnými paspulkami, černé i šedé.
Jak změřit nohu pro nákup jezdeckých bot online se dozvíte ZDE. Také se vám bude hodit článek o tom, jak o své boty pečovat, aby vydržely co nejdéle.
DOPLŇKY
Závodní číslo je poměrně důležitým doplňkem, který doporučujeme nakoupit do zásoby. Často se totiž stává, že tak malá (přesto důležitá) část vybavení, zkrátka zůstane doma. Na větších závodech (zejména skokových) se totiž organizace závodů řídí primárně přiřazenými startovními čísly, kterými vás volají i kontrolují na opracovišti.
Neméně důležitými doplňky na závody jsou již zmíněné kravaty. Nepovinné, avšak ladící k dokonalosti, různé dekorace a šperky do vlasů nebo ozdobné spony.
Nezapomínejte na pohodlí koně, vezte s sebou vždy kbelík na vodu a také sítě na seno!
A JAK BY MĚL BÝT PŘIPRAVEN KŮŇ?
Že by měl být kůň pro sportovní výkony vhodně krmený je samozřejmé, a že by měl být i důkladně vyčištěný snad není třeba zmiňovat. Měl by mít upravenou srst; lesklou, pravidelně hřebelcovanou, ostříhané rousy (samozřejmě nestříháme u koní jako je fríský kůň nebo irský cob aj.) a také upravenou hřívu, případně i ocas. Nejčastěji se vyskytují zapletené tzv. závodní "bobánky," viz obrázek 1, aby hříva nepoletovala všude možně. Možnou volbou je také oblíbený závodní sestřih, kdy se hříva stříhá na krátko, viz obrázek 2.
Pro tyto účely u nás najdete kompletní kategorii potřeb, které potřebujete pro zapletení či úpravu dokonalého závodního vzhledu – ZDE.
Náš tip pro nepřehlédnutelný look: Pořiďte si třpytivý sprej na hřívu a srst svého čtyřnohého parťáka. ❤️
Nezapomínejte, že jezdecké vybavení není vše! Kůň, se kterým se chystáte startovat, by měl být v nejlepší kondici, zdravý a primárně očkován proti chřipce, včetně vyšetření krve kvůli anémii.
Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@HORSIMO.cz, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených kilometrů v sedle!
Váš team HORSIMO.cz