STÁJOVÁ LÉKÁRNIČKA
Nejdůležitější součástí každé stáje, jezdeckého klubu či domácího chovu je bezesporu vhodně vybavená lékárnička - první pomoc v případě úrazu.
Kdo má koně ví, že jsou mistři v pořizování si zranění naprosto o cokoliv, ať už se jedná o menší povrchové ranky nebo bohužel i hluboká tržná poranění. A proto je vždy třeba mít po ruce základní prostředky, díky kterým zvládneme ošetřit takřka cokoliv.
DEZINFEKCE
Alfou a omegou každé lékárničky je dezinfekce. Prostředí, ve kterém se koně pohybují je často plné prachu, nečistot a exkrementů, díky čemuž je velmi snadné si do rány zanést nechtěné bakterie, které nás později mohou velmi potrápit.
Proto bychom měli mít vždy po ruce dezinfekci ideálně ve formě roztoku, spreje či mýdla, abychom mohli ránu po očištění také vydesinfikovat.
OBVAZOVÝ MATERIÁL
Obvazového materiálu také není nikdy dost. A proto další důraz klademe na dostatek obvazového materiálu a gázy. U zranění se často používají gázové čtverečky, pružná obinadla, vata a také třeba elektrikářská páska.
Abychom mohli s gázami, náplastmi a dalším obvazovým materiálem pracovat efektivně, neměly by v lékárničce chybět ani nůžky. Doporučujeme neopomenout ani pinzetu a holící strojek nebo alespoň žiletku.
Víte že...?
Vitální tělesná teplota u koně se pohybuje mezi 37-38°C.
Proto nezapomínejte ani na teploměr, patří k prvním pomocníkům při ověření vitálních funkcí koně. To, že se náš čtyřnohý parťák potýká s nějakým problémem, nám poměrně spolehlivě ukáží naměřené hodnoty.
GELY A MASTI
Kdo by také neznal nateklou šlachu či kloub, který je potřeba zachladit. Na pomoc se hodí gely s chladivým účinkem i speciální chladivé bandáže pro koně. Nezapomínejte ani na gely prohřívací.
Neměli bychom zapomínat také na otravný hmyz, který do ran dokáže zanést infekci nebo prostě jen znepříjemňovat letní den. Tomu snadno zabrání například repelentní hojivá mast Protection plus nebo další repelentní přípravky.
Nevíte si rady, jak složit vlastní lékárničku, abyste nezapomněli na nic zásadního? Právě pro vás máme vlastní lékárničku pro koně, která obsahuje, vše co byste mohli potřebovat.
Naše kompletní lékárnička je balena v tašce s mnoha postranními kapsami a popruhem přes rameno, díky čemuž ji snadno přemístíte i s celým obsahem. Velkým bonusem je, že veškeré její části máme ve stálém sortimentu v kategorii Stájová lékárna. Pokud něco vypotřebujete, snadno to nahradíte při dalším nákupu.
NAŠE LÉKÁRNIČKA OBSAHUJE
Obvazové materiály
- kompresní gáza 10x10 cm
- fixační náplast v cívce 2,5 cm x 5 cm
- elastické obinadlo 10 cm x 4 m (2ks)
- vinutá obvazová vata 1000g
- samolepící bandáž
Doplňkové vybavení
- sterilní rukavice vel. 7 (2 páry) - pro menší dámské ruce
- sterilní rukavice vel. 8 (1 pár) - pro muže
- hojivá mast Alaptid 20g
- kleště na klíšťata
- zakřivené nůžky
- digitální vodotěsný teploměr
- stříbrný sprej
JAK OŠETŘIT DROBNÁ PORANĚNÍ?
V prvé řadě záleží o jakou ránu se jedná. Hlubokou, velkou, bodnou, sečnou či tržnou ránu je třeba, aby nejdéle do 8 hodin od úrazu viděl veterinář. Tomu předchází samozřejmě telefonická konzultace, jak správně postupovat.
Pokud se ovšem jedná o drobné, menší a povrchové škrábnutí či stržení kůže, stačí ránu očistit gázovým čtverečkem a vodou od vnějších nečistot, následně důkladně vydesinfikovat pomocí roztoku desinfekce či desinfekčních sprejů, nechat chvíli působit, a následně ránu zastříkat sprejem (například se stříbrem či zinkem), který vytvoří vnější voděodolné krytí rány.
Takto ošetřená rána, je chráněna před infekcí a dalším znečištěním, přičemž dochází zároveň i k podpoře pohmožděné tkáně a k rychlejšímu hojení.
Váš team HORSIMO.cz