Bez kopyta není koně - laminitida

 

Každoročně přibývá případů tzv. laminitidy, onemocnění kopyt, které postihuje citlivé struktury kopyt a v chronických případech (nebo u koní s např. inzulinovou rezistencí či cushingovým syndromem) může mít až fatální následky. Řeč je o velmi známém problému zvaném schváceníMnoho majitelů si mylně myslí, že schvátit se může kůň jenom z jarní trávy nebo z jadrných krmiv, to ale není tak úplně pravda. Faktorů, které ovlivňují vznik laminitidy, je opravdu mnoho, ale dá se jim předcházet.

Článek 1. - Bez kopyta není koně

CO JE SCHVÁCENÍ?

Jedná se o závažné onemocnění, při kterém dochází k patologickým změnám ve vnitřních strukturách kopyt. Tyto změny jsou velmi bolestivé a nepříznivě ovlivňují kopytní biomechaniku. 

Velmi stručně jde o tzv. zánět kopytní škáry, při kterém dochází k odlučování lamel od kopytního pouzdra. Díky tomu kopytní kost ztrácí kontakt s kopytním pouzdrem a klesá níže směrem k chodidlu. Celý tento proces je pro koně velmi bolestivý a pokud není zachycen včas, je bohužel také nevratný.  

JAK KE SCHVÁCENÍ DOCHÁZÍ?

Příčin může být hned několik, proto je třeba se mít neustále na pozoru, jelikož jádro a jarní tráva opravdu nejsou jedinými spouštěči, na které je třeba si dát pozor.  Shrneme si ty nejčastější:

  • překrmování jadrnými krmivy 
    Velkou pozornost věnujte koním, které přechází z pastevního odchodu do boxového a začínají se přikrmovat.  
  • překrmování lehce stravitelnými cukry 
    Pomineme-li dostatek pohybu a kvalitní management, velkou roli hraje druh travin, které se na pastvině vyskytují. Některé traviny jsou bohatší na cukry než jiné (např. bojínek luční, kostřava, jílek apod.). Také svítivost a nedostatek vody může množství cukru významně ovlivnit. Stejně tak fáze růstu je v tomto tématu podstatná, jelikož se nejvyšší hodnota cukrů objevuje při prvním růstu až do květu - tedy na jaře.  
  • mechanické/jednostranné přetížení
    Mechanická laminitida se může objevit, když se kůň dlouhodobě pohybuje po tvrdých površích nebo v případech nadměrné zátěže kvůli kompenzaci protilehlé končetiny - často při cestování v přepravníku na dlouhé vzdálenosti. 
  • nevyvážená/nevhodná úprava kopyt
  • dlouhodobé podávání léčiv 

JAK SCHVÁCENÍ PŘEDCHÁZET? 

  • Zajistěte dostatek pohybu i koním, kteří se volně pohybují po pastvině.
  • Z kraje pastevního období rozpásejte na menších úsecích a kratšími intervaly.
  • Vyhněte se dlouhodobému podávání léčiv (pokud možno).
  • Při dlouhých přepravách či tůrách po tvrdém povrchu dělejte pravidelné přestávky.
  • Zajištěte, aby se v případě útěku koně nedostali do nádob/pytlů s krmivy.
  • Vyberte vhodného podkováře, kopytáře či trimera.
  • Předcházejte schvácení u koní, kteří jsou náchylnější (barokní plemena, plemena pony a koně typu hucul, hafling apod.), pozor na koně s metabolickými poruchami.


HORSIMO radí:  

Prevencí u koní se sklony ke schvácení zapříčiněném jarní trávou, mohou být pastevní náhubky. Přestože se náhubek na první pohled zdá jako ne příliš humánní řešení s ohledem na welfare koně, krátkodobé omezení komfortu v podobě náhubku je mnohem menší zlo, než trvalá bolestivost a dysfunkčnost kopyt při schvácení. V našem e-shopu můžete nalézt mnoho různých variant náhubků, rádi vám pomůžete vybrat ten, který bude vašim koním opravdu vyhovovat.  

HORSIMO doporučuje: Náhubek pastevní Anatomic HorseGuard, s beránkem nebo Náhubek látkový WaldhausenNapomoci můžete schváceným koním také zlepšením komfortu po dobu léčby a to třeba pomocí bot pro koně.   


Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@HORSIMO.cz, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených kilometrů v sedle!

Váš team HORSIMO.cz

Instagram_Glyph_Gradient        Facebook_Logo_Primary         download (12)         

 

♥︎ EXTRA SLEVA 2 % PO PŘIHLÁŠENÍ
už jen