Podbřišník je jeden z naprosto nezbytných komponentů jezdeckého vybavení, jehož primární funkcí je držet sedlo na svém místě. Tvarů, velikostí, materiálů i vlastností mezi nimi najdete opravdu mnoho...Mnohé možná překvapí, že výběr podbřišníku by měl záviset primárně na pohybu koně, citlivosti kůže, materiálové alergii a v neposlední řadě také na typu využívaného sedla. Jak ale poznat, který je vhodný právě pro vašeho koně? Ujasněte si pojem "správně padnoucí podbřišník" v našem článku.
JAK VYBRAT PODBŘIŠNÍK S OHLEDEM NA KOMFORT KONĚ?
DÉLKA PODBŘIŠNÍKU
Podbřišníky s ohledem na délku můžeme rozdělit na dlouhé a krátké. Dlouhé podbřišníky se používají u sedel s krátkými zápinkovými řemeny. Tyto podbřišníky dosahují až pod bočnici, kterou jsou zakryty, jsou tedy využívány u dvoubočnicových sedel. Většinou se jedná o anglická skoková a všestranná sedla.
Krátké podbřišníky naopak u sedel s dlouhými řemeny a často také s jednou bočnicí (ale není pravidlem). Zde podbřišník dosahuje pouze cca pod zapínání podsedlové dečky. – jedná se o sedla drezurní, westernová nebo stále oblíbenější jezdecké pady.
Náš tip: Jak změřit správnou délku podbřišníku?
Není na tom nic složitého, stačí mít po ruce koně, sedlo, krejčovský metr a jednoho pomocníka.
Sedlo umístěte koni na hřbet do správné pozice, a krejčovský metr přiložte k zápinkám ideálně tak, aby nad a pod měřeným místem byly minimálně tři prázdné dírky. Následně poproste pomocníka, aby spuštěný metr vedl koni pod břichem až na druhou stranu sedla k zápinkám. Tam také platí pravidlo tří zápinek. Výsledné cm jsou délkou podbřišníku, který váš kůň potřebuje.
Proč mají být zápinky uchyceny tak, aby minimálně 3 otvory nad a pod byly prázdné?
Pokud by totiž byl podbřišník moc dlouhý, v případě skokového či všestranného sedla by byly zápinky umístěny příliš vysoko, a to až v oblasti jezdcových stehen a vytvářely by objemnou a nepříjemnou výduť.
U drezurního sedla je zase třeba dbát na to, aby zápinky podbřišníku ležely minimálně 4 prsty od uchycení k podsedlové dečce. Pokud by nebyla tato prevence dodržena, mohlo by při pohybu docházet k odírání koně.
Zároveň je také třeba myslet na možné vytažení materiálu a také pravděpodobnost, že kůň zhubne či přibere.
TVAR PODBŘIŠNÍKU
Podbřišníky nabízí všemožné tvary od rovných, vykrojených, až po ty anatomicky tvarované, které jsou navrženy tak, aby koni poskytovaly dostatečný prostor pro pohybující se končetiny.
Tvar tedy ovlivňuje nejen rozsah pohybu končetin, ale také rozložení a zmírnění tlaku na hrudní kost.
Za zmínku stojí také podbřišníky s okopávacím krytem. Jak už název napovídá, takto tvarované podbřišníky slouží pro parkurové koně jako ochrana před kopáním se do hrudi při odskoku.
MATERIÁL PODBŘIŠNÍKU
Co se týká podbřišníků, setkáváme se s opravdu širokou nabídkou materiálů. Výběr materiálu je individuální pro každého koně. Může se totiž stát, že kůň bude mít alergickou reakci na určitý druh materiálu, hlavně po opocení. Je tedy vhodné zkoušet a sami si přijít na to, který materiál vyhovuje právě vašemu koni nejvíce.
NEOPRENOVÉ PODBŘIŠNÍKY
Neoprenové podbřišníky jsou oblíbené pro svou šířku, která koním umožňuje dostatek pohodlí. Navíc se jedná o cenově přijatelné a na údržbu nenáročné podbřišníky. Na údržbu neoprenového podbřišníku stačí jenom mýdlo a voda. Některé lze dokonce prát i v pračce.
Oblíbeným neoprenovým podbřišníkem je pobrišník Umbria Equitazione, který zákazníci oceňují pro jeho odolnost a praktičnost. Dotahovací gumy umožňují snadné a příjemné zapínání, a nechybí ani nerezový D-kroužek pro upevnění pomocných otěží. Potěší jistě i příznivá cena a široké spektrum dostupných délek.
SYNTETICKÉ PODBŘIŠNÍKY
Syntetické podbřišníky jsou cenově nejpříznivějším typem podbřišníků, který je k dostání v různých tvarech a velikostech. Syntetické podbřišníky jsou odolné a nenáročné na čištění, avšak stejně jako u neoprenu, může se vyskytnou alergická reakce.
Mezi nejoblíbenější podbřišníky ze syntetického materiálu patří podbřišník Ontario z dílny QHP. Jedná se o univerzální, komfortní podbřišník naví s umělým beránkem, který zabraňuje odírání.
Pravá vlna nebo syntetické rouno?
Obojí jsou používány s cílem zajištění (především citlivějším) koním potřebný komfort díky ochraně před alergickými reakcemi na biologické sekrety či materiál, a před mechanickým odíráním.
Zde bychom rádi vyzdvihli podbřišníky značky Werner Christ , anatomické, precizní, ručně vyráběné s důrazem na vysokou odolnost. Jejich významnou hodnotou je také pravý 30 mm vysoký beránek, který je ideální pro koně s citlivou pokožkou a srstí. Díky jeho prodyšnosti je vhodný pro celoroční používání.
K SYNTETICKÝM PODBŘIŠNÍKŮM
KOŽENÉ PODBŘIŠNÍKY
Kožené podbřišníky patří k těm nejkvalitnějším materiálům. Nabízí mnoho odstínů, barevných i tvarových provedení. Kůže v jakémkoliv provedení působí luxusně a její primární plus je výdrž. Se správnou péčí vám kožený podbřišník vydrží několik let a to stále ve skvělé kondici. Přestože jsou na péči náročnější než předchozí zmíněné materiály, snadno se zařadí do pravidelné péče o kožené uzdečky a sedla, kdy i v případě podbřišníku je péče o materiál stejná.
Mezi jedničky kožených podbřišníků patří například inovativní italská značka Acavallo, která klade důraz na detail, kvalitu a bezpečnost. Nabízí široký sortiment luxusního zboží, které v sedlovně náročného jezdce nesmí chybět. Produkty z telecí nebo buvolí kůže poskytují koni maximální bezpečnost, díky gelovým panelům také snižují a rozkládají tlak a zlepšují cirkulaci krve. Jedná se o anatomicky tvarované, prodyšné a komfortní podbřišníky té nejlepší kvality.
Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@HORSIMO.cz, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených kilometrů v sedle!
Váš team HORSIMO.cz